ŽÁNRY 48 HOUR FILM PROJECT

Každý tým si na Kick Off události vylosuje náhodnou dvojici žánrů. Alespoň jeden z vylosovaných žánrů musí být následně použit ve filmu, který bude tým během 48 vymýšlet a natáčet aby byl film uznán do soutěže. Zde najdete kompletní seznam filmů, které si můžete letos vylosovat.

(Po přejetí nebo kliknutí se vám zobrazí definice filmového žánru)

Akční / Dobrodružný

Akční / Dobrodružný

Akční: Žánr, který své hlavní postavy vrhá do neustálých nebezpečných scén jako jsou přestřelky, souboje či honičky.
Dobrodružný: Protagonista filmu musí opustit svůj domov a odcestovat zpravidla do velmi vzdálených, často exotických míst, kde musí splnit nějaký svůj cíl nebo úkol.

Film o přátelství

Film o přátelství

"Mají obvykle dva hlavní protagonisty. Bez ohledu na další aspekty filmu, jako je zápletka nebo žánr (komedie, akce, apod.), kamarádské filmy charakteristicky zkoumají nebo komentují povahu přátelství. "

Film o klimatu

Film o klimatu

Zabývá se změnou klimatu (např. globalním oteplováním apod.). Může se jednat jak o skutečnost tak fikci.

Komedie

Komedie

Komedie, bez ohledu na děj, vždy skončí šťastně. Od komedie se očekává humorný nadhled nad lidskými nedostatky.

Dospívání

Dospívání

Příběh o dospívání se zaměřuje na růst protagonisty od mládí do dospělosti („dospívání“). Příběhy mají tendenci zdůrazňovat dialog nebo vnitřní monolog nad akcí a jsou často zasazeny do minulosti. Subjekty jsou obvykle teenageři.

Černá Komedie

Černá Komedie

Je styl komedie, který osvětluje témata, obecně považováná za tabu, či příliš vážná nebo bolestivá k diskusi. Populární témata žánru zahrnují smrt a násilí, diskriminaci, nemoci a lidskou sexualitu.

Drama

Drama

Drama jako takové není ani komedie ani tragedie ale mělo by být spíše vážnější než humorné. Obvykle ho specifikuje konkrétní nadžánr (např. kriminální, politické, právní, historické, domácí, drama pro mladé či komediální drama)

Rodinný film

Rodinný film

Filmový žánr, který obvykle obsahuje děti nebo se jich týká v kontextu domova a rodiny. Rodinné filmy jsou vytvářeny se záměrem zaujmout široké publikum. Obvykle obsahují žánry, jako je realismus, fantasy, dobrodružství, války, muzikály, komedie a literární adaptace.

Fantazy

Fantazy

"Fantasy je žánr spekulativní fikce zasazený do fiktivního vesmíru, často inspirovaný mýtem a folklórem z reálného světa. Fantasy se odlišuje od žánrů sci-fi a hororu absencí vědeckých nebo morbidních témat, ačkoli se tyto žánry překrývají."

Ženský film

Ženský film

Film jehož hlavní hrdinkou je žena se silným charakterem. Obvykle ho specifikuje konkrétní nadžánr.

Film Noir

Film Noir

Černobílý film vyznačující se hrou světel a stínů a specifickou artovou skladbou obrazu. Obvykle slouží k popisu stylových hollywoodských kriminálních dramat ze 40. a 50. let, zejména těch, které zdůrazňují cynické postoje a sexuální motivace. Často také byli označovány jako melodramy.

Ryba na suchu

Ryba na suchu

Film jehož zápletka pojednává o situaci kdy se hlavní hrdina dostane do prostředí které je pro něj naprosto nepřirozené. Obvykle ho specifikuje konkrétní nadžánr.

Film o jídle

Film o jídle

Hlavním tematem tohoto žánru je jídlo a vztah člověka k němu.

Prázdniny nebo dovolená

Prázdniny nebo dovolená

Film z prázdnin nebo dovolené. Obvykle ho specifikuje konkrétní nadžánr.

Horror

Horror

Je to žánr spekulativní fikce, který má vystrašit, vydělat nebo znechutit. Vytváří hrozivou a děsivou atmosféru. Horor často obsahuje nadpřirozený prvek.

Bojová umění

Bojová umění

Hovorově známé jako filmy o karate nebo kung-fu, jsou subžánrem akčních filmů, které obsahují četné souboje za použití bojových umění mezi postavami.

Muzikál

Muzikál

Je filmový žánr, ve kterém jsou písně postav propletené do příběhu. Někdy jsou také doprovázené tancem. Písně obvykle podporují děj nebo rozvíjejí postavy filmu.

Mysteriózní

Mysteriózní

Tento žánr se točí kolem řešení problému nebo zločinu. Zaměřuje se na úsilí pátrajícího vyřešit záhadné okolnosti jenž situaci doprovázejí, pomocí vodítek, vyšetřování a chytré dedukce.

Politika/Sociální spravedlnost

Politika/Sociální spravedlnost

Politický žánr pokrývá jakýkoli aspekt politiky - a nemusí jít o vládní politiku. Politický film může být o čemkoli, od aktivismu přes volby, vládu až po skandály; v organizaci, na místní úrovni nebo na národní úrovni.

Road Movie

Road Movie

A road movie is a film genre in which the main characters leave home on a road trip, typically altering the perspective from their everyday lives. The core theme of road movies is "rebellion against conservative social norms".

Romantický

Romantický

Filmy zaměřené na vášeň, emoce a cestu za láskou. Hlavní postavy obvykle čelí překážkám (nemoci, finance, zábrany, rodina), nebo zápletkám (napětí každodenního života, pokušení), které mohou jejich vztahy zničit.

Sci Fi

Sci Fi

Sci-fi (nebo sci-fi) je filmový žánr, který využívá spekulativní, fiktivní vědecká zobrazení jevů, např. mimozemské formy života, mimozemské světy, mimosmyslové vnímání a cestování v čase, spolu s futuristickými prvky.

Němý film

Němý film

Němý film může mít hudbu a zvukové efekty. Nesmí ale mít dialogový nebo nativní zvuk (tj. zvuk zaznamenaný při natáčení). Každý zvuk filmu musí být vytvořen v postprodukci. U mluvícího člověk, můžete použít jakýkoli zvukový efekt, ale nesmí to být řeč.

Subkulturní film

Subkulturní film

Film týkající se seskupení lidí, kteří si zachovávají vlastní kulturu a zvyklosti, čímž se odlišují od většinové kulturní společnosti ke které oficiálně patří. Např. hippies, gothové, motorkáři ...

Superhrdina

Superhrdina

Je film zaměřený na jednání jednoho nebo více superhrdinů: jednotlivců, kteří mají obvykle mimořádné - obecně nadlidské - schopnosti ve srovnání s normální osobou a věnují se ochraně veřejnosti.

Telenovala / Soap Opera

Telenovala / Soap Opera

Telenovela - vypráví 1 ucelený příběh v rozpětí jednoho roku (primárně Latinská amerika) / Soap opera - Propletené příběhy postav, vyprávěné nezávisle na čase a průběhu (Anglické a americké seriály )

Triler / Napětí

Triler / Napětí

Thriller - využívá zvraty a zápletky aby udržel diváka v neustálém napětí/ Suspense - Chrakteristická součást thrilleru, dává divákovi pocit příjemné fascinace a vzrušení smíšené s obavami, očekáváním a napětím.

Cestování časem

Cestování časem

Nějaký dotaz? 😀 Takže... Film by měl obsahovat: Cestování v čase!

Tragédie

Tragédie

Tragédie je formou dramatu založeného na lidském utrpení.

Western

Western

"Obvykle se odehrává na americkém divokém západě ve 2.pol. 19. st. Objevují se zde postavy kovboje, psance, šerifa, Indiánů, mexičanů, farmařů, banditů apod. Zdurazňuje drsnost divočiny. Vše podkresluje západní hudební partitura."